روغن هیدرولیک

روغن هیدرولیک چیست و چه عملکردی دارد ؟

روغن هیدرولیک واسطه انتقال انرژی در کلیه سیستم های هیدرولیکی است. البته کار روغن هیدرولیک فراتر از انتقال ساده قدرت است. اگرچه انتقال انرژی هیدرولیک هدف اصلی این نوع روغن است اما در چهار عملکرد ثانویه از جمله انتقال حرارت، حذف آلودگی، آب بندی و روانکاری مفید هستند.

عملکرد روغن هیدرولیک

دستگاه های هیدرولیک گرمای اضافی زیادی را در عملکرد عادی ایجاد می کنند که اغلب به دلیل ناکارآمدی خود اجزا مانند پمپ و موتور ایجاد می شود. بدون راهی برای انتقال گرما از این مؤلفه ها، کاسه نمد ها و اجزای داخلی به راحتی آسیب می بینند. بازگشت روغن به مخزن که اغلب قبل از انتقال مجدد به دستگاه از یک سیستم خنک کننده عبور می کند، به حفظ دامنه دمای مطلوب کمک می کند. در مقابل، روغن هیدرولیک در هنگام خنک شدن دستگاه می تواند گرما را وارد سیستم کند.

مایع هیدرولیک همچنین ذرات و آب را از اجزای حساس از طریق فیلترها یا سایر دستگاه های تهویه مطبوع حمل می کند. روغن بدون جنبش، در درون اجزای حساس باقی می ماند و باعث می شود آلودگی به دام افتاده و به آرامی محیط اطراف خود را از بین ببرد.

در بیشتر اجزای هیدرولیک، روانکاری لازم است تا از قطعات داخلی در برابر فرسایش محافظت شود. بدون داشتن خاصیت روانکاری، سیستم های هیدرولیک بسیار ناکارآمد هستند.

اکثر دستگاه ها از روغن تصفیه شده یا مصنوعی استفاده می کنند و برای دستیابی به استاندارد های مطلوب خاصی مانند ویسکوزیته، نقطه افت و شاخص ویسکوزیته تهیه و ساخته می شوند. این سه خاصیت اغلب هنگام انتخاب روغن برای یک دستگاه خاص در نظر گرفته می شود؛ به عنوان مثال، اگر دمای محیط کم باشد شما باید روغنی با ویسکوزیته و نقطه افت درجه پایین را انتخاب کنید. اگر دستگاه شما محدوده دمای مختلفی را تجربه می کند، شاخص ویسکوزیته بالا بسیار مهم است.

روغن هیدرولیک

مهم است که در سیستم هیدرولیک خود، نیاز قطعات به ویسکوزیته را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، یک پمپ پیستونی بین 16 تا 40 سانتیمتر نیاز دارد که این توصیفی از ویسکوزیته کینماتیک (یعنی اندازه گیری شده در حین جریان) است.

روغن هیدرولیک مجموعه ای از مواد افزودنی شیمیایی را برای بهبود عملکرد روغن و اجزای سیستم هیدرولیک دارد. این مواد افزودنی می توانند مقاومت روغن در برابر کف، مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی و همچنین خاصیت حفظ آب را بهبود بخشد. مواد افزودنی همان چیزی است که روغن های بی کیفیت و با کیفیت را از هم جدا می کند و باعث بهبود خاصیت چسبناکی روغن می شود.

ویژگی های روغن هیدرولیک

1. قابلیت روانکاری بسیار بالا؛ روغن بایستی در هر دما و فشاری این ویژگی را حفظ کند.
2. استحکام لایه روانکاری باید آنقدر زیاد باشد که از هم گسیخته نشود. در غیر این صورت استفاده از سایر اجزای متحرک زیاد می شود.
3. از لحاظ شیمیایی ترکیب روغن باید پایدار باشد و این ویژگی در رنج دما و فشار متغیر، تغییر نکند.
4. بخاطر وجود اکسیژن، روغن نباید تشکیل لجن دهد.
5. تغییرات ویسکوزیته در اثر تغییر دما باید حتی الامکان کم باشد؛ به بیانی دیگر روغن هیدرولیک بایستی ویسکوزیته ثابتی داشته باشد.
6. روغن هیدرولیک نباید بر اجزای حساس سیستم انتقال قدرت و اجزای آب بندی مانند کاسه نمد ها و رینگ ها اثر خوردگی داشته باشد.

شرکت صنعتی بازرگانی تی پی کالا عرضه کننده انواع مختلف روغن هیدرولیک بوده و این محصولات را در طیف گسترده و تنوع تولیدات کاملا قانونی و از مبادی رسمی وارد نموده و به صنایع داخلی ارائه می نماید.